تبلیغات
دنیایی از عکس وجک و ... - همه چیز در مورد ایدز HIV
دنیایی از عکس وجک و ...همه چیز در مورد ایدز HIV

مقدمه

هنگامی كه دنیا برنامه بهداشت برای همه تا سال 2000 را پیگیری می كرد و زمانی كه جهانیان ریشه كنی آبله را جشن می گرفتند و غلبه بر بسیاری از بیماریها عفونی مانند فلج اطفال ، كزاز نوزادان ، دیفتری ، سرخك و كنترل بیماریهای واگیر را نوید می دادند ، ناگهان در سال 1981 نوعی بیماری عفونی ناشناخته در آمریكا ، اروپا ، استرالیا و آفریقا به نام ایدز گسترش یافت . با گذشت حدود 20 سال و صرف میلیاردها دلار هزینه علی رغم بسیاری پیشرفتها هنوز دانشمندان موفق به كشف واكسنی برای پیشگیری و دارویی برای درمان قطعی آن نشده اند . با گسترش ایدز در آمریكای جنوبی و آسیا ، این بیماری هم اكنون بصورت جهانگیر در آمده است . تخمین زده شده كه در حال حاضر در حدود 6/33 میلیون نفر آلوده به ویروس ایدز در جهان زندگی می كنند و حدود 3/16 میلیون نفر نیز توسط این بیماری جان خود را از دست داده اند . تنها در سال 1999، 6/5 میلیون نفر مورد جدید به موارد آلودگی اضافه شده كه حدود نیمی از آنها بین 15 و 24 سالگی هستند .

        بقیه در ادامه مطلب

بیماری ایدز چیست؟

عامل بیماری ویروسی است به نام :Human Immuno Deficiency Virus     یا   (HIV)

ویروس نقض ایمنی انسان كه به سیستم دفاعی بدن حمله می كند و باعث اختلال در فعالیت آن می گردد . بیشترین سلولهایی كه درگیر می شوند ، لنفوسیتها هستند كه جزو گلبولهای سفید می باشند .

نام بیماری ایدز (AIDS) از حروف ( Acquired Immuno Deficiency Syndrome )   گرفته شده است و به معنی سندرم نقص ایمنی اكتسابی است .

علائم بالینی  بیماری ایدز چیست ؟

از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان ظهور علائم بالینی به طور متوسط 10 سال طول می كشد ، در این مدت فرد آلوده به ویروس ایدز ظاهراً سالم بوده ولی می تواند عامل انتقال ویروس به دیگران باشد . این مسئله یكی از بزرگترین مشكلات برنامه مبارزه با ایدز است . این دوره را دوره بدون علامت می نامند .

با كاهش تدریجی نیروی دفاعی بدن ، شخص وارد مرحله ظهور علائم بیماری می شود . یكی از این علائم ، بزرگ شدن غدد لنفاوی به ابعاد نیم تا دو سانتیمتر است . تورم این غدد ، قرینه بدون درد و طولانی ( حداقل سه ماه ) است و بعد از چند ماه خود بخود بتدریج كوچكتر می شوند . سایر علائم شامل : اسهال و تب بیشتر از یك ماه ، كاهش وزن بدن به میزان ده درصد ، تعریق شبانه روزی و خستگی و بی حالی می باشد .

هیچیك از این علائم اختصاصی بیماری ایدز نیستند و ممكن است در جریان بیماری دیگر نیزعلائم مشابهی در فرد مشاهده گردد . سرانجام در مرحله نهایی به دلیل نقص كامل نیروی دفاعی بدن ، عفونتها و سرطانهای فرصت طلب ظاهر شده و شخص از پا در می آید . در برخی از بیماران ، یكی دو هفته بعد از ورود ویروس به بدن علائم مرحله حاد مانند : تب گلو درد ، بزرگی غدد لنفاوی ، درد مفاصل ، سردرد ، ضعف و بی حالی ، بی اشتهایی ، اسهال و استفراغ ظاهر شده و بعد از یك الی دو هفته خود بخود از بین می روند . این علائم شباهت كاملی با بسیاری از بیماریهای ویروسی دیگر دارد و معمولاً بیماری در این دوره تشخیص داده نمی شود . لیكن در صورت وجود رفتارهای پر خطر ( راههای سرایت ) در فرد ، به احتمال آلودگی به ایدز نیز باید توجه شود .

چگونه می توان بیمار مبتلا به ایدز را شناسایی كرد ؟

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز، فقط با آزمایش خون میسر است كه آن هم از زمان ورود ویروس به بدن انسان تا زمانی كه شواهد آزمایشگاهی ظاهر شود ، بین 2 تا 16 ماه فاصله وجود دارد كه به آن دوره پنجره گفته می شود . در این دوران فرد آلوده كننده است ولی هیچیك از علائم بالینی و آزمایشگاهی را ندارد .

ایدز چگونه سرایت می كند ؟

ایدز از سه راه قابل انتقال است :

1-         تماس جنسی .

2-         از راه انتقال خون و فرآورده های خونی .

3-         از مادر به كودك .

 

1-         آمیزش جنسی : 80 درصد آلوده شدگان به بیماری ایدز در دنیا به دلیل برقراری روابط جنسی با افراد آلوده به این بیماری مبتلا شده اند .

2-     انتقال خون و فرآورده های خونی : بیماری ایدز از طریق انتقال خون و فرآورده های آلوده به ویروس قابل انتقال است . در اكثر كشورهای جهان خون و فرآورده های خونی را از نظر آلودگی به ویروس ایدز مورد بررسی قرار می دهند . پنج درصد از آلوده شدگان به ویروس ایدز از این راه آلوده شده اند .

هر وسیله تیز و برنده كه بتواند در پوست یا مخاط خراش ایجاد كند یا وارد بدن شود مانند ابزار پزشكی و دندان پزشكی ، لوازم حجامت ، سوراخ كردن گوش ، ختنه ، خالكوبی ، طب سوزنی ، تیغ سلمانی و مسواك می تواند باعث انتقال ویروس گردد . این گونه وسایل باید یكبار مصرف باشند و یا حداقل به صورت مشترك استفاده نشوند .

در مورد وسایلی مانند وسایل دندانپزشكی و پزشكی كه امكان چنین كاری نیست باید وسائل به خوبی استریل شده باشند .

مهمترین راه انتقال ویروس در ایران و برخی كشورهای دیگر جهان استفاده افراد معتاد از سرنگ یكدیگر برای تزریق مواد مخدر بوده است .

3-     از مادر به كودك : سومین راه انتقال از طریق مادر به كودك در طول حاملگی و زایمان است . ثابت شده است كه شیر مادر آلوده می تواند سبب انتقال ویروس از مادر به فرزند باشد .

 

راههای عدم سرایت : علی رغم جداسازی ویروس ایدز از بسیاری از ترشحات بدن مانند خون ، ترشحات جنسی مردانه و زنانه ، بزاق ، ادرار ، اشك ، عرق ، شیر مادر ، مایعات جنب ، صفاق مغزی نخایی ، سرایت در اثر تماس با همه آنها صورت نمی گیرد و فقط خون و ترشحات جنسی و شیر مادر عامل انتقال هستند . لذا ویروس ایدز از طریق عطسه ، سرفه ، بغل كردن ، دست دادن ، روبوسی ، استفاده از ظروف غذا خوری ، لباسهای دست دوم دیگران ، لمس میله اتوبوس ، گوشی تلفن و شنا در استخرهای عمومی قابل انتقال نیست .

 

ایدز در ایران :

اولین مورد ایدز در ایران در سال 1366 گزارش شد . این مورد یك كودك شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی بود كه از فرآورده های خونی وارداتی استفاده می كرد . از آن پس تمام خونها و فرآورده های خونی اعم از داخلی یا وارداتی ملزم به آزمایش از نظر عفونت قبل از مصرف شدند .

این آزمایشات توسط سازمان انتقال خون ایران انجام می پذیرد . بنابر آخرین آمار موجود ، تا تاریخ اول فروردین ماه 1380 تعداد مبتلایان به ویروس HIV در كشور به 2382 مورد رسیده است . كه حدود 65% آنان را معتادین تشكیل می دهند كه از طریق استفاده از سرنگ و سوزن مشترك برای تزیرق مواد مخدر آلوده شده اند .

چه راههایی برای پیشگیری از ایدز وجود دارد ؟

1-     با توجه به اینكه شایعترین راه سرایت در جهان از طریق آمیزش جنسی است بهترین راه پیشگیری از ایدز ، پایبندی به اصول خانوادگی و اجتناب از بی بند و باری جنسی است .

2-     عدم استفاده مشترك از لوازمی كه ممكن است در قسمتی از بدن بوسیله آنها خراش یا بریدگی ایجاد شود مانند : تیغ صورت تراشی ، خلال دندان یا مسواك .

3-         استفاده از سوزن یا سرنگ یكبار مصرف برای تزریقات و استریل كردن كامل لوازم پزشكی و دندان پزشكی .

پرهیز از مواد مخدر ، اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ وسوزن مشترك كه راه مهمی برای انتقال ویروس است . از طرف دیگر مصرف هر نوع ماده مخدر چه تزریقی و چه خوراكی ، حتی الكل ، چون باعث كاهش هوشیاری و خویشتن داری می گردد ، می تواند انسان را در برابر رفتارهای پر خطر قرار دهد .

آموزش :

یكی از مهمترین گروه های  پر خطر ، جوانان می باشند و كسب آگاهی در زمینه كنترل و پیگشیری از ایدز جزو ضروریات آموزشی تمام كشورهاست .

آنچه باید جوانان و نوجوانان درباره ایدز بدانند :

- ایدز تاكنون درمان قطعی نداشته است .

- ایدز قابل پیشگیری است .

- ویروس ایدز می تواند توسط افرادی كه در ظاهر سالم هستند نیز منتشر شود .

     - ویروس ایدز از طریق برخوردهای اجتماعی مثل دست دادن ، غذا خوردن ، صحبت كردن ، حمام و توالت عمومی ، استخر شنا و ... منتقل نمی شود و نباید ازافراد آلوده یا مبتلا به ویروس ایدز وحشت داشت ، زیرا این بیماری تنها از راه رفتارهای پر خطر به انسان سرایت می كند و تماسهای معمول جامعه باعث انتقال بیماری نمی شود . پس ، از همدردی و حمایت خود نسبت به این بیماران و افراد آلوده به این ویروس دریغ نكنید .

 
طبقه بندی: عمومی، 
پنجشنبه 10 آبان 1386 توسط رضا | نظرات ()پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
عمومی (17)
شعر (18)
جک و اس ام اس (48)
داستان و مطالب خواندنی (10)
عکس (41)
دانلود آهنگ (9)
دل نوشته (40)
شبکه و اینترنت (4)
سریال و کیگان برنامه ها (7)
کاریکاتور (1)
اخبار ورزشی (4)
دانلود (6)
رضا
عکس بازیگران امپراتور دریا
بهترین و بزرگترین انجمن برای ایرانیان
جک/عکس/ اس ام اس/و...
پایگاه آموزشی ذوافقار
جواب سوالات تبیان و آفتاب
بهترین وبلاگ دانلود ایرانی
همه پیوندها
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
بهمن 1387
آذر 1387
مرداد 1387
تیر 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
فروردین 1387
اسفند 1386
بهمن 1386
آذر 1386
آبان 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
اولین هتل پرواز کننده در دنیا
اگر پوست بدن انسان را بکنیم…
نظر
10 پدیده جوی استثنائی
چیزهای جالب
سوتی های ایرانی
عشق میان سگ ها و کودکان
جدیدترین مدل های مو مردانه
2 تم برای گوشی های سونی اریکسون
مجموعه 162 آیکون جدید PNG
نرم افزار بهینه سازی و افزایش سرعت اینترنت - Ashampoo Internet Accelerator v2.10
جک و اس ام اس
جک و اس ام اس
تصاویرباور نكردنی ازگریم های وحشتناك
نقاشی های دیدنی بر روی صورت
لیست آخرین مطالب
مناظره ی سبز
وبلاگ هواداران میر حسین موسوی
تزیینات داخلی بلینکی
دوستی ای که زود تموم شد
" *عکس *عکس *عکس*"
مجتمعی از انواع مطالب از همه جا بزار
سهیلستان دات کام
یک علیرضا
رپ بچه های کرج
فوتبال+آهنگ+موبایل+اس ام اس و...
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
کدام یک از موضوعات را بیشتر می پسندید


بازديدهاي امروز : نفر
بازديدهاي ديروز : نفر
كل بازديدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :